Otwarcie własnej restauracji, 3 największe wyzwania nowych właścicieli

1. Wybór lokalizacji franczyzy gastronomicznej

Pierwszym i zdecydowanie jednym z najważniejszych wyborów przy otwieraniu swojej własnej restauracji jest wybór odpowiedniej lokalizacji, w której ta restauracja powinna się znaleźć. To lokalizacja w pierwszej kolejności decydować będzie o tym czy gość postanowi odwiedzić Twoje miejsce jeśli jeszcze nigdy w nim nie był.

Co musisz przeanalizować, zanim zdecydujesz się na odpowiednią lokalizację pod Twoją własną restaurację?

• Przede wszystkim trafik, zarówno ten pieszy jak i samochodowy. Absolutnie nie chodzi o to, że restauracja musi znajdować się przy ruchliwej ulicy, chociaż zdarzają się takie, dla których jest to atut (chociażby zajazdy przy ruchach szybkiego ruchu uderzające swoją ofertą do kierowców będących w trasie). Chodzi przede wszystkim o to, aby Twoją restaurację mijało dużo pieszych i samochodów. Dzięki temu nie tylko otrzymujesz darmową reklamę – Twój szyld jest mijany codziennie przez kilkadziesiąt lub kilkaset osób, a również świadczy to o tym, że miejsce jest w lokalizacji blisko innych często użytkowanych punktów (np. biurowce, duże osiedle, itp.).

• W przypadku Zdrowej Krowy prócz trafiku, który jest bardzo istotny skupiamy się również na infrastrukturze i historii danego miejsca. Tak było w przypadku np. budynku Starej Poczty w Gliwicach, w której powstaje najnowsza restauracja pod brandem Zdrowej Krowy. Odrestaurowana poczta to teraz kompleks składający się z biur oraz przestrzeni gastronomicznej. Zdrowa Krowa, która tam powstaje będzie nie tylko restauracją, ale również główną siedzibą marki, salą przeznaczoną do warsztatów kulinarnych i innych szkoleń.

• W zależności od tego jaką restaurację chcesz otworzyć obowiązkowym aspektem jest ustalenie swojej grupy docelowej. Grupa docelowa to nic innego jak potencjalny gość Twojej restauracji. Ustalając swoją grupę docelową musisz założyć kim będą Twoi goście (w jakim będą wieku, czy będą to studenci, czy raczej osoby pracujące, jakie mają zainteresowania, gdzie mieszkają lub pracują). Grupa docelowa mocno warunkuje to w jakim miejscu znajdzie się Twoja restauracja. Jeśli chcesz trafić ze swoją ofertą do studentów – szukaj raczej miejsc blisko uczelni lub takich, które uczniowie odwiedzają po zajęciach. Jeśli Twój gość jest bardziej biznesowy – szukaj miejsca blisko biurowców i siedzib przedsiębiorstw. Natomiast jeśli zależy Ci na rodzinach z dziećmi – wybieraj lokalizacje blisko placów zabaw, parków i miejsc, które często odwiedzają rodzice z pociechami. W Zdrowej Krowie nigdy nie upieramy się, że nasza restauracja powinna znaleźć się w samym centrum miasta. Dlatego nasze lokalizacje często pojawiają się w dzielnicach dużych miast, przy osiedlach, biurowcach, itp.

• Szukaj miejsca z parkingiem (własnym lub miejskim) i miejscem pod ogródek! Dodatkowym atutem Twojej lokalizacji będzie możliwość zaparkowania samochodu na Twoim własnym parkingu lub ewentualnie na parkingu miejskim. Niepodważalną wartością każdej lokalizacji jest możliwość ustawienia ogródka. Zwłaszcza w czasach obostrzeń, gdy przez pewien czas możliwe było przyjmowanie gości jedynie na przestrzeni otwartej. Ogródek daje również możliwość zwiększenia ilości miejsc w swojej restauracji, a co za tym idzie zwiększenia ilości gości, których możemy przyjąć.

2. Menu

Kiedy mamy już idealne miejsce na naszą wymarzoną restaurację pora zastanowić się nad serwowanym w niej menu. Zadanie może wydawać się proste, ale wbrew pozorom takie nie jest, szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia w gastronomii lub nie czują się zbyt pewnie w kuchni.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do doświadczonych osób z branży, szefów kuchni, którzy oferują pomoc w zakresie tworzenia dań do karty menu na zasadach konsultacyjnych.

Jeśli jednak czujesz się na siłach, aby samodzielnie stworzyć menu do Twojej restauracji musisz pamiętać o najważniejszych kwestiach:

Dostępność produktów
Zanim zdecydujesz się na stworzenie dania z przyprawami ściąganymi prosto Izraela lub deserów na bazie egzotycznych, trudno dostępnych owoców zastanów się dwa razy. W tworzeniu menu swojej restauracji słowem klucz powinno być słowo “sezonowość”. To głównie sezonowe, występujące adekwatnie do pory roku produkty (głównie owoce i warzywa) gwarantują świeżość i intensywny smak serwowanych dań. Postaw na sprawdzonych wcześniej, najlepiej lokalnych dostawców surowców potrzebnych do stworzenia dań z Twojej karty, a to na pewno zaowocuje zadowoleniem gości.

Konkurencja
Marzysz o tym, aby otworzyć włoską restaurację, ale w najbliższej okolicy znajdują się trzy miejsca serwujące pizzę? Nie znaczy to od razu, że musisz rezygnować ze swojego pomysłu. Tworząc menu do swojej włoskiej restauracji zwróć uwagę na to co może być Twoją przewagą konkurencyjną, na to czego nie mają inni. Być może mają pizzę, ale nie mają świeżego, domowego makaronu z sosem przygotowywanym na miejscu? Może mają pizzę, ale nie mają wspaniałych, ręcznie przygotowywanych deserów? Będąc w tym wątku chcielibyśmy również poruszyć temat autentyczności. Możesz być pewny, że Twoi goście docenią, gdy Twoja restauracja będzie autentyczna: gdy Twoi kucharze będą korzystali z najwyższej jakości produktów, najlepiej od Polskich, lokalnych dostawców, gdy nie będą korzystali z gotowców, czy półproduktów tylko sami na miejscu przygotują danie od a do z, gdy będą zaskakiwali nowymi połączeniami smaków, na które nie wpadłby nikt inny. Te wartości z pewnością „uchronią Cię” przed jakąkolwiek konkurencją.

Trendy na rynku gastronomicznym
Chcąc nie chcąc musisz zwracać uwagę na to co aktualnie dzieje się w Polskiej (i nie tylko!) gastronomii. Dobrze pamiętamy czasy kiedy to bary mleczne wiodły prym na rynku gastronomicznym, kiedy to pizza na grubym cieście zdobywała podniebienia Polaków, aż w końcu ten powiew zza oceanu jakim były burgery “100% beef”. Absolutnie nie chodzi nam o to, że musisz ślepo podążać za tym co aktualnie jest ‘modne’, ale nierzadko jest tak, że właśnie ta ‘moda’ dyktuje preferencje Twoich gości. Nie możemy być głusi na głos naszych gości, którzy np. preferują produkty bezglutenowe, dbają o sylwetkę, rezygnują z mięsa, czy chociażby.. chcą się pochwalić swoim daniem na Instagramie. Tworząc menu stwórz im przestrzeń do tego, aby mogli zamówić danie według swoich preferencji żywieniowych, czy nawet estetycznych. Obserwuj zmieniający się świat i rynek gastronomiczny i bądź na bieżąco!

3. Zespół

Jak to mówią: możesz mieć najbardziej wymyślne menu, najbardziej oryginalne wnętrze, najbardziej kreatywny marketing, ale kiedy nie masz odpowiednich ludzi na odpowiednim miejscu… nic nie masz 😉

Twoi pracownicy to trzon Twojej restauracji, to oni będą pracować na Twój sukces lub jego brak. To oni każdego dnia witają się z Twoim gościem, rekomendują mu pozycje z Twojego menu, czy przygotowują od a do z wszystkie dania. Oddani i zaangażowani pracownicy są na wagę złota więc należy o nich odpowiednio zadbać!

Rekrutacja
Zanim jednak będziesz miał możliwość zadbania o swoich pracowników musisz najpierw przyjąć ich do pracy w swojej restauracji. Zanim rozpoczniesz proces rekrutacyjny kluczowym będzie ustalenie zakresu obowiązków, które będą obowiązywać na danym stanowisku, przedstaw go dokładnie już podczas rozmowy, aby później Twój pracownik nie czuł się rozczarowany. Na rozmowie rekrutacyjnej porusz także kwestie wartości Twojej marki, opowiedz o swoim koncepcie i krótko o tym dlaczego zdecydowałeś się na otworzenie takiej restauracji. Nie zapomnij również poruszyć formalnych kwestii takich jak wynagrodzenie, godziny otwarcia lokalu, godziny pracy, dress code czy posiłek pracowniczy. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale rekrutacja to także onboarding, czyli odpowiednie wdrożenie przyjętego już pracownika. Taki onboarding powinien zawierać spisane wszystkie kwestie, które zostały poruszone podczas rozmowy rekrutacyjnej, a następnie zostać podpisany przez pracownika. Dobry onboarding to także wyczerpujące szkolenie z pracy na danym stanowisku, przedstawienie innych pracowników, zasad panujących w miejscu pracy i pokazanie wszystkich pomieszczeń w restauracji i na zapleczu, a także wyznaczenie najlepiej jednej osoby, do której nowy pracownik może zwrócić się z każdym pytaniem.

Atmosfera w pracy
Niestety nie ma złotej zasady na stworzenie dobrej atmosfery w miejscu pracy. Atmosferę tworzą ludzie, a tak naprawdę relacje jakie są między tymi ludźmi, a w tym wypadku pracownikami Twojej restauracji. Możesz jednak sprawić, by tą atmosferę lepiej się tworzyło, na przykład rozwiązuj na bieżąco konflikty między pracownikami jeśli takie się pojawią, organizuj systematycznie spotkania z wszystkimi pracownikami, na których każdy będzie mógł spokojnie wypowiedzieć się na każdy temat, jeśli masz taką możliwość zorganizuj integrację, na których pracownicy będą mieli okazję lepiej się poznać na innym gruncie niż służbowy. Jeśli coś im obiecujesz to dotrzymuj słowa, bądź otwarty na rozmowy i chętnie przyjmuj proponowane przez nich sugestie.

Prowadzenie swojej własnej restauracji nie jest łatwym zadaniem, choć może się wydawać, że to całkiem przyjemne zajęcie. Owszem, jest przyjemne, przynosi sporo satysfakcji, ale wymaga również ogrom samozaparcia, dobrej organizacji i pracowitości.

Jeśli marzysz o otworzeniu swojej własnej restauracji, ale masz obawy, że możesz nie poradzić sobie z tym sam rozważ opcję franczyzy. Nasi eksperci z branży gastronomicznej i nie tylko są do dyspozycji franczyzobiorcy nie tylko przed, ale także już w trakcie funkcjonowania restauracji.

Skontaktuj się z nami: franczyza@zdrowakrowa.com
Dowiedz się więcej: franczyza.zdrowakrowa.com

21.07.2021

Inne wpisy w tej kategorii:

Pobierz aplikację ZDROWA KROWA na:


Zamów online

#ZdrowaKrowa

Dołącz do zdrowego teamu!
Dbamy o jakość naszej strony internetowej, więc używamy na niej plików cookie. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie.
Akceptuję